Rapidly growing more expensive than cocaine.
memes
Community rules
1. Be civil
No trolling, bigotry or other insulting / annoying behaviour
2. No politics
This is non-politics community. For political memes please go to !politicalmemes@lemmy.world
3. No recent reposts
Check for reposts when posting a meme, you can only repost after 1 month
4. No bots
No bots without the express approval of the mods or the admins
5. No Spam/Ads/AI Slop
No advertisements or spam. This is an instance rule and the only way to live. We also consider AI slop to be spam in this community and is subject to removal.
A collection of some classic Lemmy memes for your enjoyment
Sister communities
- !tenforward@lemmy.world : Star Trek memes, chat and shitposts
- !lemmyshitpost@lemmy.world : Lemmy Shitposts, anything and everything goes.
- !linuxmemes@lemmy.world : Linux themed memes
- !comicstrips@lemmy.world : for those who love comic stories.
Beef going through the roof
If your beef starts walking away through the holes in your roof I think it's a sign...
Beef Rapture
Sick band name
Well the cartel did get in on the avocado game
Bro is poor again due to an unexpected customs bill
"Thanks to a recent social media post, we have been made aware that you should be taxed at a corporate rate given the quantity of items purchased. We have sent you an invoice for the amount owed."
Corporate rate
Awesome! zero taxes paid.
I'mma go grab my VAT refunds on my groceries now lmao
The funniest part of the whole avocado toast thing for me is how cheap avocados are. Making it at home is fairly economical.
It really depends on where you are. Close to where they are farmed? Hella cheap. A grocery store far removed from the supply source? Pretty expensive.
Shit, where I live there is a grocery store across the street, and then 2-3 blocks down in the opposite direction is a produce stand and pick your own strawberry field. Avacados are a little over $4 per fruit at the grocery store; I can get 10 for $1 at the produce stand.
Oh wow. I guess I didn’t factor that in. I live in New England, and pay between 3-6 dollars per bag. They’re super cheap at target of all places. I usually avoid aldi because they are close to ripe and I like to plan them. When I buy them, I usually get several days out of them.
fr theyr'e like a buck a piece up here in Ontario. two bucks for the big singles
how much are they where u live?
$3-6 a bag depending on where I go. Enough for a couple days of guac, and several toasts.
Does he own the company now?
Toast that shit. Jeebus.
Millennial flex
We gonna be renting out avacados as status symbols like we used to do with pineapples before refrigeration
Like a moth to a flame
Burned by the fire.
Ballin!
Oof, all hass