Cheese roll ups. Rice balls.
Ask Lemmy
A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions
Rules: (interactive)
1) Be nice and; have fun
Doxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them
2) All posts must end with a '?'
This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?
3) No spam
Please do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.
4) NSFW is okay, within reason
Just remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com.
NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].
5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions.
If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.
6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online
Reminder: The terms of service apply here too.
Partnered Communities:
Logo design credit goes to: tubbadu
Hotdog
Rice and beans.
Oatmeal
Pasta
Marked down produce
Try to get sardine, kale, and beets.
Pasta and sauce. As long as you have a few basic herbs and spices on hand (garlic powder, Italian seasonings, salt pepper), you can buy a can of crushed tomatoes, and a box of pasta, and you can have several delicious, filling meals for less than 5 bucks total. Spend a little more and toss in ground beef, ground pork, or mushrooms, or a combination of all three.
Aldi has the ingredients for really cheap. You can even buy a pound of ground pork for only about $3. The spices are only about a buck each.
When I was in college, it was a lot of yogurt, cereal, pasta, and subway. Those $5 subways were 2 meals for me.
However, as an adult, I just made a cabbage salad. I highly recommend recipes from budgetbytes. They try to use cheap but nutritious ingredients whether fresh, frozen, or canned
While chicken from Walmart (or Costco) about $5 and it becomes 4-8 meals.
Air pop popcorn. Buy popcorn by the huge bags, so I only buy every few years.
Rice is cheap. Bread is cheap. Pancakes. Bananas (it’s like $1 for the week)
Also check out your local food bank, lots of free stuff to fill the kitchen, then you just have to buy a few staples that are missing from the food bank items. (The one near me doesn’t have milk, eggs, meat, etc. but they have plenty of vegetables and fruit and some snacks) also a monthly box filled with canned foods.
Who eats popcorn for dinner? They asked about food, not snacks. Popcorn contains basically zero nutrition.
Dry pinto beans are cheap (and flavorless). You just need to soak them in water before cooking.
Rice is a carb and nutritionally void, but it will fill you up and keep the cravings away.
A better path is to shift your entire diet away from carbs and toward nutritionally dense, unprocessed foods. But, this takes time, and you probably don't want to start that when you're low on money.
I've been eating a mostly plant-based keto diet for 15 years now. I can easily go two days on just water and be fine, no cravings. The best way to save money on food is to not eat at all. So, rather than eat crappy food just to feel full and stave off carb cravings, eat less food, but more nutritionally dense food. You'll save money and still be healthy.
korean fried rice or if i don't really have money, instant noodles that costs $0.18