Ask Lemmy
A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions
Rules: (interactive)
1) Be nice and; have fun
Doxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them
2) All posts must end with a '?'
This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?
3) No spam
Please do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.
4) NSFW is okay, within reason
Just remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com.
NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].
5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions.
If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.
6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online
Reminder: The terms of service apply here too.
Partnered Communities:
Logo design credit goes to: tubbadu
view the rest of the comments
My ultimate struggle meal:
In 1 pot:
Fast, really cheap, and has the important bonus that the only dish to clean is the 1 pot. When struggling, I also don't feel like doing a lot of housework.
Sadly, I can never remember the best ratios, so the mayonnaise is rather mandatory as it can save a rather bland filling. Sometimes, I splurge and use guacamole instead, sometimes I also put in mini-spring rolls from the same shop I buy the rice and curry.
With my "recipe" out of the way, the important thing is to find some ingredients that have a low price for lot's of weight, and then choose a recipe that's like 90% cheap ingredients by weight. (Remember that some ingredients take on a lot of water, rice taking on twice it's volume for example, so they're cheaper than the price tag implies). I personally look for food that's under 3€/kg. The other 10% of the meal can be way more expensive (curry paste in my recipe), but, because you only use so little of it, as a whole it's still cheap.
Probably the absolute cheapest meal are homemade hash browns, potatoes are ridiculously cheap, with apples being the cheapest fruit where I live. Next cheapest vegetable around here are carrots.