this post was submitted on 21 Dec 2025
803 points (92.4% liked)
memes
18531 readers
3170 users here now
Community rules
1. Be civil
No trolling, bigotry or other insulting / annoying behaviour
2. No politics
This is non-politics community. For political memes please go to !politicalmemes@lemmy.world
3. No recent reposts
Check for reposts when posting a meme, you can only repost after 1 month
4. No bots
No bots without the express approval of the mods or the admins
5. No Spam/Ads/AI Slop
No advertisements or spam. This is an instance rule and the only way to live. We also consider AI slop to be spam in this community and is subject to removal.
A collection of some classic Lemmy memes for your enjoyment
Sister communities
- !tenforward@lemmy.world : Star Trek memes, chat and shitposts
- !lemmyshitpost@lemmy.world : Lemmy Shitposts, anything and everything goes.
- !linuxmemes@lemmy.world : Linux themed memes
- !comicstrips@lemmy.world : for those who love comic stories.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
I have a farm market near me. It's basically a small grocery store. They stock most everything you'd want at least in small quantities. The source as much as they can locally, but a lot of it is still from wholesalers. When something is local and in season, they note it's local and price it cheap AF, They want to get it out of there before it rots.
If you pay attention to the growing season, you can make out pretty damn well. I bought a crate of Jalapenos there last year for $25. I picked some, added some to salads, made and froze a bunch of poppers and still ended up trashing the last couple inches of the box. Still saved a ton.
My towns farmers market has horribly high prices and realistically is mostly crafts and other products. It’s just not worth it, except maybe the Indian food buffet and the meadery!
However a fairly short drive away are actual farms with farm stands that have much better products for a much more reasonable price (when in season). One of them also does pies and while expensive, are so amazing it’s well worth it
I make jams from fruits that are in season. They are dirt cheap and making jam in bulk is way easier. They make for great Christmas gifts.