this post was submitted on 12 Dec 2025
456 points (98.1% liked)

Canada

10757 readers
420 users here now

What's going on Canada?



Related Communities


🍁 Meta


🗺️ Provinces / Territories


🏙️ Cities / Local Communities

Sorted alphabetically by city name.


🏒 SportsHockey

Football (NFL): incomplete

Football (CFL): incomplete

Baseball

Basketball

Soccer


💻 Schools / Universities

Sorted by province, then by total full-time enrolment.


💵 Finance, Shopping, Sales


🗣️ Politics


🍁 Social / Culture


Rules

  1. Keep the original title when submitting an article. You can put your own commentary in the body of the post or in the comment section.

Reminder that the rules for lemmy.ca also apply here. See the sidebar on the homepage: lemmy.ca


founded 5 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] DaddleDew@lemmy.world 89 points 2 days ago (4 children)

It's hard to boycott the price gouging bastards when it's just 3 companies owning the entire market of what you literally need to buy every week to live.

The best I can do is make maximum use of my local farmer's market but it's closed for the season now. Which is a bummer because not only it was cheaper, but the produce was fresher and of higher quality.

[–] saltesc@lemmy.world 18 points 2 days ago (3 children)

This is the way, though.

Grow your own = Insanely cheap, very easy, super delicious.

Farmer's market = Cheap, convenient, super delicious and big.variety.

Friends with chickens = Delicious high quality free eggs offloaded onto you every week.

Grocery store = Low quality crap; twice the price. An unpleasant experience of other miserable people and awful music. A chore of a thing to do. The whole layout trying to be themed like a fancy farmer's market but you can't even find the plum vinegar!

[–] waigl@lemmy.world 33 points 1 day ago (3 children)

Grow your own = Insanely cheap, very easy, super delicious.

Not going to be anywhere near enough food for one person unless you have more land available for yourself than people in a city or even most modern suburban developments are likely to have. Also takes a lot of time and effort if you want more than the occasional tomato, cucumber, lettuce head or zucchini to enrich your diet a bit. (Can be fun on a small scale, though.)

Farmer’s market = Cheap, convenient, super delicious and big.variety.

Nice, but takes a lot of planning, storage and home cooking to work out. You may need to start planning your life around when the farmer's markets are and what they carry. Also, the variety is necessarily limited to what farmers in your area are growing.

Friends with chickens = Delicious high quality free eggs offloaded onto you every week.

Cool if you got those, but most people don't.

[–] Icytrees@sh.itjust.works 7 points 1 day ago (1 children)

Valid concerns. I won't ignore the orphan crushing machine and every situation is different, but a lot of food can be grown in an apartment.

I had a 300sqft bachelor pad in Vancouver where I managed to grow tomatoes, goji berries, greens and ALL the herbs. I kept my herbs in pots under a full spectrum light indoors, clipping and drying as they grew out. After set-up I only had to water, fertilize sometimes, and prune as needed. Greens, I kept harvesting young and re-seeding. Aside from watering, it took almost no effort to put a significant dent in my grocery bill.

Now, I have a 4x8ft fenced garden in a shared yard where I grow so much I barely buy produce in the summer. Aside from weeding, sprouting and transplanting in the spring, the main labour is watering, which only takes like five minutes. I get my seeds from things I eat or the public library seed share, so those are free, too.

I legit grew three pumpkins, four ziplock bags of sunflower seeds, beets, snap peas, opium poppies, carrots, tomatoes, gooseberries, strawberries and still have a herb shelf inside.

I get that's still not a year's worth a food, but it's a lot for tiny bit of dirt, considering I knew nothing about gardening before.

Oh but get GMO pumpkin seeds. White mildew rot is a pain in the ass and everywhere. And a dehydrator if you don't know how to deal with lots of food at once, you can make chips and crackers out of anything.

I'm pretty lucky in that my friends hunt, too, so I get a butt load of deer meat every fall.

[–] saltesc@lemmy.world 3 points 23 hours ago* (last edited 23 hours ago) (1 children)

Yeah. I don't have large space, but grow my winter and my summer vegetables, then obviously herbs. Plenty for two people. All I need to do is get meat.

Literally about to have a meal now and it'll be eggs benedict on toast with spinach and mushrooms. Only thing not from the yard or friends is the bread.

Or I could go down the road and get the same meal, shittier, for $20.

Edit: Didn't even use the bread. Decided to go omlette. But I did slot some sliced ham in there which was also store bought.

[–] Icytrees@sh.itjust.works 2 points 22 hours ago* (last edited 22 hours ago)

Sounds fantastic. Foraged mushrooms are the best. I feel the same way about going out for food unless it's something difficult or expensive to make on my own. That said, one of my favorite meals is a bowl of peas.

I've sent city hall and my mp an obnoxious amount of e-mails about allowing urban chickens here. When they get their heads out of their asses and shut down the bylaw I'll have a coop built before the ink dries.

I believe the “grow your own” suggestion is intended to be supplemental, rather than a fully developed subsistence farm in your back yard.

The beauty of growing your own is that you can decide what you want to grow! There are some things which are very easy and cheap to grow (such as fresh herbs) that are actually quite expensive and inconvenient to buy! Other things, such as potatoes, are very cheap in any grocery store (when purchased in bulk) such that growing your own is more of a hobby/curiosity than a budget saver.

Tomatoes happen to be one thing you can grow at home that are simply far more delicious than anything you can get at a store. Sometimes you might be able to get nice heirloom tomatoes at a store but they tend to be very expensive and usually seasonal.

If you get some experience growing tomatoes then you can produce a pretty large crop in a relatively small yard. With home water bath canning you can then outfit yourself with up to a year’s supply of home made pasta sauce (or even simply peeled and blanched tomatoes with basil leaf in the jar).

[–] Botanicals@lemmy.world 2 points 1 day ago

Land available isn't true at all. A sunny windowsill could provide a family with herbs, leafy greens or something like tomatoes. Check out the kratky method for a pretty cheap introduction to hydroponics

[–] howrar@lemmy.ca 19 points 1 day ago (1 children)

So envious of all of you that have cheap farmer's markets. Where I am, my choices are

  • Grocery store: cheap, highly variable quality, support the conglomerates
  • Farmer's market: expensive, probably higher quality, support local farmers

They're so much fun to walk through though. If only I could actually afford to buy from them.

[–] saltesc@lemmy.world 1 points 23 hours ago* (last edited 23 hours ago)

All I can guess is our farmers haven't been given any initiative to sell to a middle man (store) that marks up. In essence, a farmer's market is supposed to be like going directly to the manufacturer and telling the retailer to fuck off. The farmer is happy, I'm happy, it works.

If your farmer's markets are expensive, I'm guessing it may be novelty or hobbiest produce out to make a quick buck of a trend.

[–] Amuletta@lemmy.ca 4 points 1 day ago (1 children)

Farmers markets have never been cheaper where I live. Fresher maybe, but as expensive or more expensive than supermarket produce.

[–] jerkface@lemmy.ca -1 points 21 hours ago* (last edited 11 hours ago) (1 children)

That's absurd. Produce is a fraction of the price at the market, and it's still better quality after sitting in your fridge for a week. Raise some hell

[–] Amuletta@lemmy.ca 2 points 9 hours ago

Not where I live. It's much more expensive.

[–] Hazematman@lemmy.ca 5 points 2 days ago (1 children)

100% Agree, I thankfully have a local grocery store close to me so I can avoid the big 3, but this isn't a realistic option for everyone. I'm hesitant to just buy online for things like produce as my experience with them has been mediocre (I haven't tried costco though).

This really isn't a problem the everyday Canadian can fix without the government stepping in and breaking up the monopoly of Loblaws, Sobey's and Metro.

I'd love to see a future Canada where there was more local grocery chains, with the same access to product that the big three have. Also would be great if they were closer to where people lives so people wouldn't feel like the need to drive to get their groceries.

[–] definitemaybe@lemmy.ca 3 points 1 day ago

Costco produce ordered online can be a bit hit or miss, unfortunately. You know how when you shop at Costco, it's usually better to dig down a layer with produce since the top box always has everything that's been rejected by someone else? I'd guess, based on our mixed success, that some Instacart shoppers just grab from the top of the pile. We've had some shops with bad produce, but most have been great.

What sucks is that if you return it to the warehouse, you don't get the full price back because of the Instacart markup; on the either hand, you can sometimes return things at a net profit because of Instacart offers (like the $10/mo. Executive Members thing.)

[–] FireRetardant@lemmy.world 2 points 1 day ago (1 children)

My parents have had decent success packaging and freezing some farm stand stuff for later.

[–] Botanicals@lemmy.world 1 points 1 day ago

Your folks have the right idea! I'll add that canning certain things is also a great skill to learn

[–] Sunshine@lemmy.ca 1 points 2 days ago* (last edited 2 days ago) (1 children)

You can order food online from Well, Co-op & Costco.

[–] rumba@lemmy.zip 7 points 2 days ago

I have space, I keep 50lbs of AP flour, 100lbs of rice, 40 lbs of Maseca, and 40lbs of pizza flour.

Family of 4 goes through it all over the year and i re-buy. Then I make it a point to make stuff from each every week to keep costs down.