Marginally lower cost over 500 possible cycles under ideal conditions… this does not take into account other pollutants it may cause or the human element. Still, very positive as a total, as this is a resource a way hitherto untapped (unless you count risky social media innovatives who almost burn up their homes making lithium batteries from vapes and whatnot).
Technology
This is a most excellent place for technology news and articles.
Our Rules
- Follow the lemmy.world rules.
- Only tech related news or articles.
- Be excellent to each other!
- Mod approved content bots can post up to 10 articles per day.
- Threads asking for personal tech support may be deleted.
- Politics threads may be removed.
- No memes allowed as posts, OK to post as comments.
- Only approved bots from the list below, this includes using AI responses and summaries. To ask if your bot can be added please contact a mod.
- Check for duplicates before posting, duplicates may be removed
- Accounts 7 days and younger will have their posts automatically removed.
Approved Bots
Mining costs are probably subject to more increases, as things get harder to access and environmental laws tighten.
Without this kind of progress described (meaning reutilising, refining or reprocessing lithium), mining might become even more brutal to keep costs down for investors and corporate buyers, but remain ever more expensive for consumers.
The cost will come down further with scale. The great thing about that is that dead lithium batteries will have value, so people will be much less inclined to throw them in the trash or dump them elsewhere
The great thing about that is that dead lithium batteries will have value
One day with my mountain of disused electronics, I will strike it rich.
What's more, the researchers say the method is much more affordable than other battery-based lithium-harvesting techniques, costing about US$12.70 per kilogram of lithium recovered.
Indeed, according to Daily Metal Prices, lithium costs $13.17 per kilo on the open market as of the time of writing. So this method actually comes out cheaper than just buying the stuff.